قطار پیشرفت فیبرنوری با چه سرعتی حرکت می‌کند؟ سال سرنوشت‌ساز فیبر

تاریخ انتشار : ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

فیبر نوری پرند
فیبر نوری

فیبر نوری طی نزدیک به دو سال اخیر در صدر شعارهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت سیزدهم قرار گرفته است.

عیسی زارع‌پور بارها از لزوم توسعه اینترنت ثابت سخن گفته و باور دارد اتکای اینترنت در هیچ کجای دنیا تا به این اندازه متکی بر بخش همراه نیست و سیاست‌های کلان توسعه اینترنت ثابت طی سال‌های اخیر آن‌طور که باید پیگیری نشده‌اند.

او کلید جهش بخش ثابت را توسعه فیبر نوری می‌داند و می‌گوید می‌خواهد تا پایان این دولت یعنی نیمه نخست سال ۱۴۰۴ در کشور ۲۰ میلیون پوشش فیبر نوری ایجاد شود.

طبق تعریف وزارت ICT از پوشش، یعنی اپراتورها تا فاصله ۳۰۰ متری خانه‌ها فیبرنوری کشیده باشند و در صورت درخواست کاربر ظرف یک ماه اتصال فیبرنوری برقرار شود.

این یعنی با توجه به میانگین ۳.۲ نفری تعداد اعضای خانواده در ایران، حدوداً برای نزدیک به ۶۵ میلیون نفر امکان دسترسی به فیبرنوری فراهم شود که عدد بالایی است و به شرط تحقق می‌تواند نقش بسزایی در افزایش سرعت و کیفیت اینترنت در ایران ایفا کند.

اما این عدد تا چه حد به واقعیت نزدیک شده است؟

رشد آهسته

داده‌های سایت رصد وضعیت فیبرنوری در کشور (iranfttx.ir) نشان می‌دهد تا فروردین‌ماه ۱۴۰۲ تعداد یک میلیون و ۸۰۲ هزار پورت نصب شده که دو میلیون و ۳۸۵ هزار خانوار را تحت پوشش قرار داده است.

این تعداد پوشش توزیع متوازنی در سطح کشور نیز ندارد. سه استان تهران، البرز و قم تقریباً نیمی از تعداد پوشش‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

اگرچه میزان پوشش‌های ایجادشده برای تحقق هدف ۲۰ میلیون پوشش باید طی امسال و سال آینده با سرعت بیشتری رشد کند اما همین تعداد رشد، افزایش ۱۶۱ درصد پوشش‌ فیبرنوری از ابتدای دولت را نشان می‌دهد.

از دیگر سو این پوشش‌ها هنوز به خوبی با استقبال مردم مواجه نشده است. از زمان شروع این رشد ۱۶۱ درصدی در میزان پوشش، تعداد مشترکان فیبرنوری تنها ۱۹ درصد رشد کرده‌اند.

هنوز اپراتورها چندان جدی شروع به تبلیغ فیبرنوری برای جذب مشترکان نکرده‌اند، دلیل این قضیه شاید به این بازگردد که هنوز تعداد مناطق تحت پوشش چندان زیاد نشده که وقت تبلیغات سراسری سر رسیده باشد. ا

ز طرفی فیبر از تعرفه‌گذاری مستثنی است و شاید چندان برای کاربران توجیه نداشته باشد که مبالغ بالایی بابت آن هزینه کنند،

به ویژه محدودیت‌های اینترنتی که از شهریورماه ۱۴۰۱ شروع و نارضایتی کاربران اینترنت در ایران رابه بالاترین سطوح ممکن رساند

در این شرایط افزایش تقریباً دو برابری نرخ ارز طی ماه‌های اخیر نیز توان سرمایه‌گذاری اپراتورها را تحت تاثیر قرار داده است.

اپراتورهای اینترنت به ویژه در بخش ثابت سال‌هاست از ثابت ماندن تعرفه‌های اینترنت گله‌مندند و می‌گویند با وجود افزایش هزینه‌هایشان، رشد مصرف کاربرانْ زیاد شدن هزینه‌ها را پوشش نمی‌دهد و اینترنت در این بخش باید گران شود.

دولت پیشین به‌سختی در برابر چنین خواسته‌ای ایستادگی می‌کرد و دولت فعلی که به‌ظاهر مدافع افزایش تعرفه‌هاست تاکنون موفق به اجرای آن نشده است.

در شرایط نارضایتی شدید کاربران از وضعیت اینترنت و اوضاع نامناسب اقتصادی کشور، طبیعی است گران کردن کالایی مانند اینترنت، پروژه‌ای است که اجرایش شهامت می‌طلبد.

مجلس اما در قانون بودجه ۱۴۰۲ بخشی را گنجاند که شاید کمی حال این بخش را از حیث سرمایه‌گذاری بهتر کند. در این قانون به دولت اجازه داده شده در سال ۱۴۰۲ با هدف توسعه فیبرنوری حسابی تحت عنوان «حساب توسعه فیبر نوری» با سرمایه اولیه هزار میلیارد تومان از محل حق‌الامتیاز و حق‌السهم اپراتورها ایجاد کند تا منابع آن صرف توسعه فیبر شود. همچنین منابع این صندوق می‌تواند به سال‌های بعد نیز منتقل شود. با وجود این صندوق اما بعید است اپراتورها با استمرار شرایط فعلی بتوانند هزینه فیبرکشی را تا ایجاد ۲۰ میلیون پوشش تامین کنند. همان زمان که مجلس طرح ایجاد این حساب را پذیرفت، محمدرضا میرتاج‌الدینی، یکی از نمایندگان مجلس، گفته بود ایجاد ۲۰ میلیون پوشش نیاز به ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار دارد. زمانی که او این حرف را زد، دلار هنوز به ۳۰ هزار تومان نیز نرسیده بود و تا زمانی که دولت به پایان برسد مشخص نیست دلار به چند هزار تومان خواهد رسید.

سال ۱۴۰۲ سال سرنوشت‌ساز فیبرنوری خواهد بود که مشخص می‌کند می‌توان به دستیابی به ۲۰ میلیون پوشش امیدوار بود یا چنین برنامه بلندپروزانه‌ای محکوم به شکست خواهد بود. به هر حال در این شرایط مشکلات این پروژه، اعم از تامین سرمایه، چالش‌های حفاری، تقاضا از سمت کاربران و نوسانات ارزی از جمله مواردی است که نمی‌توان تاثیرشان را در توسعه اینترنت ثابت کشور نادیده گرفت.

0 0 votes
امتیاز شما
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x